Ses Teli Polibi

Ses Teli Polibi

Ses teli polibi (Ses telinde polip)

Ses teli polibi nedir?

Ses teli polibi,  ses tellerinde en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Muayene sırasında sınırları normal dokudan belirgin şekilde ayırt edilebilen bir kütle olarak tanımlanabilir. Genellikle ses tellerinden birinde ya da her ikisinde, ses tellerinin birbirine çarptığı iç yüzeyde görülür. Beyaz, pembe ya da kırmızı renkli olabilir. Genellikle ses tellerinin en çok titreştiği orta bölgesinde yer alır.
Ses teli polibi iyi huyludur, doğru tanı konulduğunda kötü huylu bir hastalığa (kanser) dönüşme riski teorik olarak yoktur. Ancak, ses teli poliplerinin, özellikle uygun olmayan muayene koşullarında ya da tecrübesiz değerlendirmeler ile başka larinks hastalıkları ile karıştırılabilmesi olasıdır. Dolayısı ile en güvenilir tanı her zaman patolojik inceleme ile koyulur.

Ses Teli Polibinin Belirtileri Nelerdir?

Ses teli poliplerinde en sık belirti ses kısıklığıdır. Bu kısıklık, düzensiz ses teli kapanması nedeniyle sesin pürüzlü, boğuk, soluklu ya da değişken çıkması şeklinde görülebilir. Polipler çok değişik şekil ve büyüklüklerde görülebildiğinden belirtilerin yoğunluğu ve çeşitliliği de farklılıklar arz eder. Genellikle ağrıya yol açmaz, ancak, uzun süreli ya da eforlu ses kullanımı sonrası boyun çevresinde ağrı ve acıma hissedilebilir.

Ses Telinde Polip Nasıl Oluşur?

Ses teli polipleri, tıpkı ses teli nodüllerinde olduğu gibi sesin hiperfonksiyonel kullanımı (sesin aşırı ve yanlış kullanımı) sonrası oluşur. Ses teli nodüllerinde genellikle devamlılık arz eden bir yanlış kullanım mevcutken, ses teli polibi genellikle bağırma, çığlık atma, gürültülü ortamda çok yüksek sesle konuşma gibi bir seferlik bir ses travmasının ardından ortaya çıkar. Küçük bir polip oluştuktan sonra, tekrarlayan ses travmaları ve polibin bulunduğu bölgenin iritasyonu ile polibin boyutu büyüyebilir ve hastanın şikayetleri daha belirgin hale gelebilir ya da artabilir.

Ses Teli Polibinin Şekli Nasıldır, Neye Benzer?

Polip, sağlıklı ses teli dokusuna ince bir sapla ya da geniş bir tabanla bağlanabilir. Bazen milimetrik bir sapı varken, bazı olgularda ses telinin tüm iç yüzeyinden kaynak alabilir. Genellikle tek bir ses telinden kaynaklansa da, her iki ses telinde de bulunabilir. Rengi sıklıkla ses teli içerisine kanamaya bağlı kırmızı (hemorajik polip) olsa da, pembe, beyaz, hatta mor olarak da görülebilir. Bazı polipler ise beyaz, gri, cam gibi görülebilir. Bu poliplere hyalin polibi adı da verilir.
Ses Teli Polibi

Ses Telinde Polip Tanısı Nasıl Koyulur?

Ses telinde polip tanısı ses telleri ve larinksin (gırtlağın) muayenehane koşullarında uygun aletler ile görüntülenmesi ile koyulur. Kullanılan alete göre yapılan işlemin adı rijit endoskopik larinks muayenesi (videolaringostroboskopi) ya da fleksibl fiberoptik laringoskopidir. Stroboskopik ışık altında yapılan inceleme bizim için daha fazla bilgi vericidir. Bu muayene günümüzde gelişmiş aletler sayesinde hem sert hem de eğilebilir endoskoplar aracılığı ile yapılabilmektedir. Stroboskopik muayene ile polibin boyutu ve yerleşim yerine bağlı olarak değişecek şekilde ses teli kapanmasının etkilendiği görülür. Saplı polipler muayene sırasında ses tellerinin üstüne ve altına doğru yer değiştirebilir.

Ses Teli Polibi Nasıl Tedavi Edilir?

Ses hastalıklarının tamamında olduğu gibi, ses teli polibinin tedavisinde de üç ana yöntem mevcuttur. Bu yöntemler,
1. Davranışsal yöntemler: Ses Terapisi
2. Tıbbi yöntemler: İlaçla Tedavi
Ses istirahati, ses hijyeni ve diğer ses terapisi yaklaşımları ses teli polibi tedavisinde, özellikle ses teli polibi ameliyatından sonra tekrar oluşumunun önlenmesi açısından çok önemlidir. Ses telini oluşturan yanşlı ses davranışı ne kadar terk edilirse bir daha ses teli polibi oluşumu da o kadar kolay önlenebilir.
İlaçla tedavi, polip oluşumuna yatkınlık yaratan durumların (alerji, enfeksiyon, reflügibi) yönetilmesinde yarar sağlayan bir yaklaşımdır.
Ses Teli Polibi Ameliyat öncesi Ses Teli Polibi Ameliyat sonrası

Ses Teli Polibi Tedavisinde Ses Teli Ameliyatı

Fonomikrocerrahi (ses ameliyatı), ses teli poliplerinin tedavisinde en etkin ve en kısa sürede sonuç alınmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Ameliyat sırasındaki esas amaç, hastalıklı dokunun tamamı çıkarılırken, sağlıklı ve güçlü ses teli dokusunun tamamen korunmasıdır. Ses teli epitelinin ve epitelin altında yer alan ses kalitesi için çok değerli olan yüzeyel lamina propria tabakasının korunması cerrahi sonrası sonuçları mükemmelleştirir. Cerrahinin ardından ses terapisi ve medikal tedavi ile uygun kombinasyonu cerrahi etkinliğini arttırır.

 

Ses Teli Polibi Ses Ameliyatı Öncesi
Ses Teli Polibi Ses Ameliyatı Sonrası
Web sitemizdeki ses ile diğer başlıklara aşağıdaki bağlantılardan ve ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.
Detaylı bilgi için:
Prof.Dr. Haldun OĞUZ
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Ses Bozuklukları, Baş-Boyun Cerrahisi
Başkan, Profesyonel Ses Derneği
Başkan Yardımcısı, Avrupa Foniyatri Akademisi
Telefon: 0 312 284 28 88
GSM: 0 531 431 06 94
Adres: Neorama İş Merkezi Kat 5 No.20 Söğütözü, Ankara
Facebook: @ankarakbb
Twitter: @haldunOguz
YouTube: Haldun Oğuz
LinkedIn: Haldun Oğuz
Tumblr: Haldun Oğuz