• Ses teli kanseri

  Ses Teli Kanseri

  Ses Teli Kanseri Ses teli kanseri nasıl oluşur? Ses teli kanseri, ses tellerinin histolojik olarak katmanlı yapısında en içte yer alan epitel adlı ince katmanda başlayan bazı değişikliklerin ardından ortaya

  Read more »
 • Ses teli lazer tedavisi

  Ses Teli Lazer Tedavisi

  Ses teli lazer tedavisinin hasta uyanık koşullarda uygulaması hakkında kısa bilgi…

  Read more »
 • Ses teli felci

  Tek taraflı ses teli felci

  Ses telleri nasıl çalışır? Ses teli felci nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi.

  Read more »
 • Ses Teli Papillomu

  Ses Teli Papillomu

  Ses teli papillomu, gırtlağın ve ses tellerinin iyi huylu (benign) bir lezyonudur. Sık sık tekrarlama özelliği nedeniyle papillom tedavisi oldukça zordur.

  Read more »
 • Vertigo Tedavisi

  Vertigo tedavisi

  Vertigo tedavisi için önemli aşamalar hastadan doğru hikaye alınması, detaylı kulak burun boğaz muayenesi ve videonistagmografi gibi özel testlerin yapılmasıdır.

  Read more »
 • Burun Ameliyati

  Burun ameliyatı – Septum cerrahisi – Septoplasti

  Septoplasti (burun ameliyatı), burun boşluğunu iki eşit parçaya ayıran nazal septumdaki kıkırdak ve kemikteki eğrilikleri düzeltmek ve rahat, sağlıklı bir solunum için yapılan ameliyata verilen isimdir.

  Read more »
 • Uyku Apnesi

  Uyku apnesi

  Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tekrarlayıcı şekilde durması veya vücutta oksijen düzeyinin düşmesi ile karakterize ciddi bir sağlık durumudur. Bu rahatsızlığa sahip olan hastalar, kötü uyku kalitesinden yakınırlar. Genellikle dinlenememiş olarak uyanırlar ve gün içerisinde uykululuk hissederler.

  Read more »
 • Seroz Otitis Media

  Efüzyonlu otitis media (Seröz otitis media)

  Efüzyonlu otitis media (EOM) ya da diğer adıyla seröz otitis media (SOM), çocukluk çağında çok sık görülen ve halk arasında sıklıkla “kulakta su toplanması” ya da “kulakta sıvı olması” olarak adlandırılan bir durumdur.

  Read more »
 • Çocuklarda ses kısıklığı

  Çocuklarda ses kısıklığı

  Çocuk ve ergenlerde ses kısıklığının yetişkinlere göre daha fazla olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Çocuklarda ses kısıklığı, farklı çalışmalarda %6-24 arasında rapor edilmiştir.

  Read more »
 • Geniz Eti

  Geniz eti (Adenoid)

  Çocukluk çağında burun tıkanıklığı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları ve kulakta sıvı oluşumunun en önemli nedeni olan geniz eti hakkında detaylı bilgiler.

  Read more »

10 Soruda Ses Ameliyatı

Ses Ameliyatı

Ses Ameliyatı Ses ameliyatı nedir? Ses ameliyatı, ses bozukluğunu giderip sesi daha iyi hale getirmek için yapılan ameliyatlara verilen isimdir. Ses teli ameliyatları, ağız içerisinden ses tellerine ulaşılarak mikroskop altında yapılabileceği gibi, bazı ses ameliyatı çeşitleri ise boyundan yapılan kısa bir kesi ile ses tellerini de içeren gırtlak bölgesine ulaşılarak da yapılabilir. Ses rahatsızlığım için ameliyata ihtiyacım olup olmadığını nasıl

Read more

Lazerle Ses Teli Ameliyatı

Lazerle Ses Teli Ameliyatı

Lazerle Ses Teli Ameliyatı Lazerle Ses Teli Ameliyatı Nedir? Lazerle ses teli ameliyatı, ağız içerisinden ses tellerine ulaşılarak ve lazer kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ses Teli Hastalıkları Tedavisinde Hangi Lazerler Kullanılır? Ses tellerindeki hastalığın ne olduğuna göre KTP, PDL, TruBlue, karbondiyoksit ve diyot lazerlerden birisi tedavi amacıyla kullanılabilir. Lazerle Ses Teli Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır? Ses tellerinde lazer kullanılarak

Read more

Tek Taraflı Ses Teli Felci

Ses Teli Felci

Tek Taraflı Ses Teli Felci Ses Teli Felci Nedir? Ses Teli Hareket Kısıtlılığı Ne Demektir? Ses telinin felci, ses teli dokusunu oluşturan kaslara uyarı götürmesi gereken sinirin çalışmaması nedeniyle oluşan ses teli hareket kısıtlılığını anlatmak için kullanılan bir terimdir. Sağlıklı Bireylerde Ses Telleri Nasıl Çalışır? Ses telleri soluk borusunun hemen üstünde bulunur. Her insanda iki adet ses teli mevcuttur. Bu

Read more

Ses Teli Kanseri

Ses teli kanseri

Ses Teli Kanseri Ses teli kanseri nasıl oluşur? Ses teli kanseri, ses tellerinin histolojik olarak katmanlı yapısında en içte yer alan epitel adlı ince katmanda başlayan bazı değişikliklerin ardından ortaya çıkar. Bu ilk değişiklikler, beyaz ya da kırmızı lezyonlar ya da kabuklanma alanları olabilir. Bu alanlardaki hücreler normal özelliklerini yitirir ve aşama aşama kansere doğru ilerler. Kanser haline geldiklerinde kalınlaşırlar,

Read more

Servikal Vertigo

Servikal Vertigo

Servikal vertigo (boyun kaynaklı vertigo), baş dönmesi nedenlerinden birisidir. Boyun sorunlarının eşlik ettiği, baş ve boyun hareketleri ile ortaya çıkan denge sorunları olarak tanımlanabilir. Bazen kısa süreli (akut) vertigo, bazen belirli pozisyonlarda belirgin hale gelen (pozisyonel) vertigo, bazı durumlarda ise uzun süreli (kronik) bir süreçte ortaya çıkabilir.

Read more
« Older Entries