nefes darligi

Muhammed Furkan Küçükarslan tarafından 9 ay önce sorulmuş

Hocam merhaba, sizden yardımcı olmanızı istediğim bir konu var yardımcı olursanız minnettar kalırım. Hocam ben üniversite öğrencisiyim Ankara da yaşıyorum ve Bartın da üniversite okuyorum. Yaklaşık 4 senedir her Ankaradan Bartına gittiğimde belli dönemlerde mutlaka grip felan olurdum . Son olarak virüs salgınından öncede böyle bir durum ile karşılaştım ve sağlık ocağına gittim çok fazla geniz akintim olduğunu ve kurutulması gerektiği söylendi ve doktorum suda eritilen sabahları içtiğim vitamin şekilinde bir ilaç verdi bir süre kullandım iyi gibi olduktan sonra bıraktım. Daha sonra 16 martta Ankaraya dönmek zorunda kalınca geldiğim gibi geniz akintim felan yeniden başladı ve tekrar sağlık ocağına gittim antibiyotik verildi bu sefer tam olarak kullandım ve düzeldim. Ancak bir kaç gün sonra oturdugum yerden nefes darlığı çekmeye başladım çeşitli araştırmalar yaptım bir psikolog ile görüştüm ve bu durumu aklimdan atarak rahatladım.

Bu yaklaşık 20 gün önce oldu ancak o günden sonra 15 gün evden hiç dışarı çıkmadım. Sonra 2 saat kadar arkadaşlarım ile parkta eldiven maske takılı şekilde oturduk o günün akşamında benim içinde tekrar bir korku oluştu işte dışarı çıktım kalabalıktı ya birşey olduysa felan derken akşam nefes sorununu tekrar yavaş yavaş yaşamaya başladım yaklaşık 6 gün oldu ilk 4 gün farklı olarak gün ortasında veya gece uyuduktan sonra sabah kalktıgımda sanki burnum tamamen tıkanmış gibi okuyor fakat pencereyi açıp odayı havalandirinca geçiyor. Herhangi bir öksürük ateş ile karşılaşmadım 189 danışma hattını aradım onlarsa bu durumda hastaneye başvurmama gerek olmadığını söyledi hocam siz ne dersiniz acaba eğer evde kalmaya devam edeceksen rahatlamama yardımcı bitkisel birşey önerebilirmisiniz. Yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

1 Yanıt
haldunoguz Staff tarafından 9 ay önce yanıtlanmış

Sevgili Muhammed, bahsettiğin burun tıkanıklığı şikayeti tek başına COVID ile iligili bir sorun olduğunu düşündürmüyor. Bu konu ile ilgili en detaylı bilgilere https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsin. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi bir sorun hissedersen bir hastaneye giderek muayene olman ve ihtiyaç duyulursa testinin yapılması endişeni azaltabilir. 15 gündür başkalarına temas etmeden evde isen ve bahsettiğimiz olumsuz şikayetler yoksa endişe etmene gerek yok. Papatya çayı ve ıhlamur gibi bitki çayları rahatlatıcı olabilir. Günde 2’den fazla olmamak üzere bitki çayı içebilirsin. Tıbbi bir tedavi için bir psikiyatrist desteği alabilirsin. Geçmiş olsun dileklerimle.