Otitis eksterna

Otitis eksterna nedir?

Otitis eksterna, dış kulak yolu cildinin enfeksiyonu, dış kulak yolunun iltihabıdır. Dış kulak yapılarının yanı sıra, kulak zarına ve çevre lenf bezlerine de yayılım gösterebilir.

Otitis eksterna nasıl oluşur?

Otitis eksterna, dış kulak yolunun koruyucu mekanizmaları bozulduğu zaman oluşur. Kıkırdak dış kulak yolunun bezleri tarafından üretilen salgılar (serumenbuşonkulak kiri), bakterilerin üremesini engelleyici özelliktedir. Ayrıca, dış kulak yolunu neme karşı koruyan bir koruyucu tabaka görevi görür. Salgılar asidik özelliktedir, bu da enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.

Dış kulak kanalının travmatize edilmesi örneğin pamuklu kulak çöplerinin özensiz kullanımı otitis eksterna gelişimini kolaylaştırır. Bu travma, sadece koruyucu serumeni ortadan kaldırarak değil, dış kulak yolu cildinde hasar oluşturarak da otitis eksterna gelişimini kolaylaştırır. Eğer dış kulak yolu cildi, tırnak, kulak tıkaçları veya başka herhangi bir yabancı cisimle hasarlanırsa da yine enfeksiyona neden olur.

Otitis eksterna için risk oluşturan faktörler nelerdir, nasıl önlenebilir?

Otitis eksterna oluşumu için en önemli etken suyla temastır. Bu nedenle nemli iklimlerde ve yüzme ya da banyo sonrasında daha sık görülür. Bu sebeple akut otitis eksternaya,yüzücü kulağı adı da verilir. Akut otitis eksterna, dış kulak yolunun su ile teması azaltılarak önlenebilir. Asidik kulak damlaları, tıkanıklık yaratan kulak serumeninin hekim tarafından temizlenmesi, dış kulak yolunun soğuk havalarda saç kurutma makinesi ile kurutulması, kulak tıkacı kullanılmaması ve dış kulak yoluna doğrudan travma uygulanmaması alınabilecek önlemlerdir.

Akut otitis eksternanın belirti ve bulguları nelerdir?

Akut otitis eksterna, genellikle ani başlangıçlıdır. Şiddetli kulak ağrısı ile başlar. Ağrı, bazen muayeneye engel olabilecek kadar belirgindir. Kulak çevresine dokunmakla ağrı artar. Dış kulak kanalında tıkanıklık (ödem), akıntı gibi diğer iltihap (enflamasyon) bulguları da görülebilir. Akut otitis eksternaların %98’i bakteriler tarafından oluşturulur. Dış kulak yolundaki iltihabi akıntı, dış kulak yolunda egzemaya neden olabilir.

 

Prof.Dr. Haldun OĞUZ
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Ses Bozuklukları, Baş-Boyun Cerrahisi
Telefon: 0 312 284 28 88
GSM: 0 531 431 06 94
Adres: Neorama İş Merkezi Kat 5 No.20 Söğütözü, Ankara
Detaylı Adres: Beştepeler Mahallesi, Yaşam Caddesi, Adalet Sokak, Neorama İş Merkezi 13/20, Söğütözü, Ankara
Google Maps: goo.gl/Rd9oJG
DIS KULAK KANALI ILTIHABI
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s