Surgical Techniques in ENT toplantısı yapıldı

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen Surgical Techniques in ENT toplantısı 22-23 Nisan 2011 tarihlerinde Kuşadası’nda Pine Bay otelinde yapıldı.  11 ülkeden 200 katılımcı ile gerçekleşen toplantının ana özelliği sadece cerrahi tekniklerin 10’ar dakikalık sunumlar ile ele alınması idi. Toplantı, dernek başkanı Dr. Gürsel Dursun’un açılış konuşması ile başladı. Dr. Muharrem Gerçeker başkanlığında gerçekleşen ilk oturumda sırasıyla Dr. İsmail Koçak, Dr. Cem Özer, Dr. Hakan Coşkun, Dr. Emel Tatar, Dr. Sinan Kocatürk ve Dr. Mete İnançlı sunumlarını yaptılar. Ardından, Otoloji oturumuna Dr. Hüseyin Dere başkanlık ederken, sırasıyla Dr. Nuri Özgirgin, Dr. Levent Özlüoğlu, Dr. Yıldırım Bayazıt, Dr. Çağlar Batman, Dr. Ülkü Tuncer, Dr. Levent Olgun, Dr. Enis Alpin Güneri, Dr. Jean Pier Bebear, Dr. Nebil Göksu, Dr. Ali Özdek ve Dr. Suat Özbilen konuşmalarını yaptılar. Öğleden sonraki Baş Boyun oturumunu Dr. Hakan Korkmaz yönetti. Bu oturumda Dr. Mete İnançlı, Dr. Semih Öncel, Dr. Kemal Erdağ, Dr. Kezban Gürbüz, Dr. Babür Küçük, Dr. Mustafa Kazkayası ve Dr. Günter Hafız cerrahi tekniklerini paylaştılar. Günün son oturumunu Dr. Cemal Cingi yönetirken, konuşmacılar sırasıyla Dr. Cemal Cingi, Dr. Nagehan Erdoğmuş, Dr. Ahmet İslam, Dr. Eren Taştan, Dr. Mazhar Çelikoyar ve Dr. Erkan Tarhan idi.

İlk günkü yoğun programın ardından ikinci gün toplantılara iki salonda başlandı. Dr. Kemal Uygur’un yönettiği oturumda Dr. Kayhan Öztürk, Dr. Cem Meço, Dr. Leyla Kansu, Dr. Fuat Büyüklü ve Dr. İsmail Yılmaz konuşmalarını yaptılar. Diğer salonda ise Dr. Mustafa Gerek’in yönettiği kursta, Dr. Yakubu Karagama ve Dr. Markus Hess önce teorik sunumlar, ardından da hayvan larinksleri, maketler ve orijinal endoskopi ve enjeksiyon materyalleri ile bir çalıştay düzenledi. Bu çalıştaya katkıları nedeniyle Olympus firması, Mega Medika Ürünler, Merz Aesthetics ve Genesis Medikal’e teşekkürlerimizi sunarız. Ana salondaki ikinci oturum Dr. Erdoğan İnal başkanlığında gerçekleşen Baş Boyun oturumu idi. Bu oturumda sırasıyla Dr. Kürşat Gökcan, Dr. Hakan Korkmaz, Dr. Mete İnançlı ve Dr. Ömer İkiz sunumda bulundular.  Öğle arasında yapılan poster oturumunu Dr. Kayhan Öztürk yönetti. Dr. Suat Özbilen’in başkanlığını yaptığı Otoloji oturumunda Dr. Yavuz Uyar, Dr. Gamze Atay, Dr. Tayfun Kirazlı, Dr. Mete Kıroğlu, Dr. Tuncay Uluğ, Dr. Kemal Görür, Dr. Alpin Güneri ve Dr. Sibel Tokgöz konuşmalarını yaptılar.  Ardından, Rinoloji ve Uyku ile ilişkili bozukluklar oturumuna Dr. Münir Demirci başkanlık etti. Bu oturumda Dr. Yücel Anadolu, Dr. Erkan Tarhan, Dr. Timur Akçam ve Dr. Mustafa Gerek yer aldılar.

Sözlü sunumların yer aldığı son oturumu Dr. Kürşat Arıkan yönetti. Bu oturumda Dr. Orhan Özturan ve ark., Dr. Gökçe Şimşek ve ark., Dr. Pelin Gör ve ark. ile Dr. Münir Demirci ve arkadaşlarına ait değerli sunumlar yer aldı. Sunumlar arasında seçim yapmakta zorlanan değerlendirme komitesiDr. Orhan Özturan ve arkadaşlarına ait “Percutaneous Adjustible Closed Otoplasty for Prominent Ear Deformity” başlıklı sunumu en iyi sunum ödülüne layık gördü.

Toplantı ile ilgili fotoğrafları internet sitemiz fotoğraf galerisinde (www.kbbder.org) görebilirsiniz.

24 Nisan 2011 tarihinde “Surgical Techniques in ENT” toplantısının yabancı ve yerli katılımcıları, Kuşadası bölgesindeki önemli tarihi ve turistik bölgeleri içeren bir sosyal programda yer aldılar. Bu kapsamda, sırasıyla Meryem Ana, Efes antik şehri ve ziyarete yeni açılan Teras Evler ile Şirince Köyü ziyaret edildi.  Köyde yürüyüş ve hep birlikte yenilen öğle yemeği ile program sona erdi. Sosyal program ile ilgili fotoğraflara dernek internet (www.kbbder.org) sitemiz fotoğraf galerisinden ulaşabilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu adına

Dr. Haldun OĞUZ

Genel Sekreter

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s